C+O2→CO2: Kanda, hücrenin besin atığı iyon karbon bulunduğu, solunumla alınan oksijen kana geçmeden alvelolde karbonu yakalayıp geri döndüğü organik kimya 19.Yüzyıl Anadolu Akademi bilgisiyle ilgili ilk testim, toplardamardan aldığım kana o
ksijen uyguladığımda, karbondioksit açığa çıktı ve rengi berraklaştı. Öncesinde, karbonla birleşebile hidrojen misali madde ilave ettiğimde bunlar olmadı.

Sebebleri ve olumlu cevap alınan tedaviler dikkate alındığında, kanserin oluşum ve genişlemesi hücre bölünmesi mitoz olmadığı anlaşılmakta. Aksi iddia, tiroit büyümesi guatra uyar. Lösemide çoğalan lökosit, sağlıklı hücreler olduğundan, kemik bozulmasında ve diğer rahatsızlıklarda bölünmeye kanıt olmaz.
Kanser tanımlamaya uyanların tedavisinde, kılcal damar Capillary açıcı, hasarlı bölgede kan akıştırıcı tedavi çok faydalı olur.
Kanseri daha iyi tanımada, doğadan beslenen halklarda kanserli azlığı da dikkate alınmalıdır.
Dünya genelinde mesane kanseri erkeklerde daha fazlayken, mahrem kültürlü ve bu şartta kadının iş hayatında yer aldığı istisnai toplumlarda ise, kadınlarda daha fazla. Fazla idrar tutamayan kadınların, mahremli çalışma ortamında idrar sıkıştıracakları bilinir.
Kadınlarda en fazla rastlanan meme kanserinde, dar çamaşırın etkisi olup-olmadığı da araştırılmalı.
Karaciğer ve rahim kanserinin sebebi virüs olduğundan, kanserle ilgi genetik iddianın aleyhine kanıt.
Kalpte kanser olmayışı dikkat çekici.
Kanserin genelde başlama kırk yaşı, biyolojik gerilemenin, yani, vücudun kendini yenilemesinin yavaşladığı yaş.

Psikolojik rahatsızlıkların sebebi, üzücüleri çok ve geniş zamanlı düşünme zihin takıntısından olduğundan, takıntıyı unutturucu farklı veya eğlenceli meşguliyetle tedavi edilebilir. Eğlenceye yönlendirilemiyorsa, uzun süreli uyutmakla tedavi edilebilir. Üzücü fazla düşünce ayrıca, lift ve mide kasılmasına sebeb olduğundan, yavaşlama ve sindirimsizliğe de neden olur.
Alzheimerde felçlik olmadığından, zihin yorgunluğundan olabileceği, biyolojik olmadığı, psikolojik olduğu anlaşılır. Misal: Saatin markasına dikkat edildiğinde, zamanı fark edebilme ihtimali %10’dur.